Jak pielęgnować meble skórzane?
Komplet wypoczynkowy 3+2+1

Meble skórzane to niezwykle eleganckie, a jednocześnie klasyczne meble, świetnie pasujące do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym, tradycyjnym czy kolonialnym. Najczęściej wykonane są ze skóry bydlęcej, cielęcej lub nubuku, który jest wyprawioną miękką skórą wykończoną od strony lica po uprzednim oszlifowaniu polerującym.

Meble wykonane ze skóry naturalnej to dla wielu z nas zakup na lata. Oprócz tego, iż są one zdecydowanie droższe od mebli tapicerowanych ekoskórą lub tkaniną tapicerską są one niezwykle mocne i trwałe a przy właściwym ich traktowaniu, będą służyły nam bardzo długi czas.

Jednak, aby meble skórzane długo cieszyły nasze oczy, musimy o nie zadbać i poddawać je regularnej konserwacji.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie plamy i zabrudzenia czyścimy na świeżo, zanim wsiąkną one w skórę a przy plamach tłustych wystarczy użyć suchej i czystej ściereczki i poczekać, aż skóra sama wchłonie tłuszcz nie pozostawiając przy tym zabrudzeń.

Jeżeli chodzi o codzienne dbanie, czyszczenie i pielęgnacje należy wspomnieć, iż meble skórzane lubią, aby je jest od czasu do czasu odkurzyć odkurzaczem. Ważne, aby robić to z wyczuciem i nie przy użyciu twardych końcówek, zastosujmy tę z miękkim włosiem. Zabieg ten usunie kurz, okruszki, pyły nagromadzone w złączach, wyczyści pory oraz nada skórzanemu meblowi czysty i świeży wygląd.

Narożnik Skóra Naturalna



Czego unikać przy usuwaniu plam i różnego rodzaju zanieczyszczeń z mebli skórzanych?

Na sklepowych półkach możemy zauważyć ogromną liczbę przeróżnych środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia oraz pielęgnacji mebli skórzanych. Niestety wiele z nich mogą powodować odbarwienie lub mocne wysuszenie skóry, co w konsekwencji prowadzi do jej pękania i przetarć.

Tego typu detergentów powinno się unikać. Cenionym przez posiadaczy skórzanych mebli, delikatnym a jednocześnie niezwykle skutecznym w usuwaniu plam jest „kamień uniwersalny” – środek ekologiczny, który poradzi sobie z takimi zabrudzeniami jak ślady po długopisie czy flamastrach, poza tym bardzo dobrze czyści i odświeża, sprawia, iż mebel wygląda niemalże jak nowy, prosto z salonu meblowego.

Innym dobrym rozwiązaniem jest stosowanie płatków mydlanych – kolejnego naturalnego i ekologicznego środka do czyszczenia. Wystarczy w ciepłej wodzie rozpuścić naturalne płatki mydlane. Roztworem tym za pomocą miękkiej ściereczki należy umyć zabrudzoną powierzchnię, następnie przetrzeć czystą, zwilżoną czystą wodą szmatką a następnie wysuszyć najlepiej za pomocą miękkiego i suchego ręcznika.

Kolejnym znanym domowym i co najważniejsze naturalnym sposobem na odświeżenie i oczyszczenie mebli tapicerowanych skórą naturalną jest mieszanka octu i oliwy. Przygotowany roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Następnie zachowując umiar, partiami należy spryskiwać skórę, po czym od razu osuszać (nie pocierać) ręcznikiem papierowym. Aby zneutralizować zapach octu można do przygotowanego roztworu dodać kilka kropelek naturalnego olejku eterycznego.

Wypadki, wpadki, rozlany sok, czerwone wino to niestety codzienność w każdym domu. Przytrafiają się nie tylko dzieciom, lecz także dorosłym. Zdarzają się w każdym domu. Te ciężkie plamy często od razu chcielibyśmy usuwać za pomocą chemicznych środków. Jednak jest to bardzo ryzykowne, ich użycie może mieć szkodliwe działanie na naszą tapicerkę, może ją odbarwić a także nadmiernie wysuszyć, co w konsekwencji doprowadzi do trwałego uszkodzenia skóry. Mając na myśli środki chemiczne, mówimy nie tylko o odplamiaczach, ale także zmywaczach i rozpuszczalnikach.

Nawilżanie mebli skórzanych – czym, jak i jak często?

Dbając o meble skórzane nie wolno zapomnieć o regularnym nawilżaniu skóry. W ten sposób zagwarantujemy naszym meblom piękny wygląd a także długą trwałość i odporność na przetarcia.

Do tego celu możemy użyć oleju lnianego lub oliwki dziecięcej, które trzeba wetrzeć czystą i miękką szmatką, a następnie zostawić na kilka dobrych godzin. Najlepiej zrobić to wieczorem, aby rano można było na niej usiąść bez strachu, że na naszych ubraniach pozostaną tłuste plamy.

Dobrym rozwiązaniem jest krem stearynowy, polecany szczególnie tym, którzy do czyszczenia mebli skórzanych stosują płatki mydlane. Dzięki niemu skóra pozostanie dobrze nawilżona, a w przeciwieństwie do niektórych olei wyeliminujemy ryzyko zabrudzenia ubrań.

Jeżeli w pokoju jest ciepło i panuje raczej suche powietrze (poniżej 50% wilgotności) to meble skórzane powinno się nawilżać co 1-2 miesiące, w przeciwnym wypadku wystarczy raz na 3-4 m-ce.  

Kanapa Tacoma Skóra Naturalna


Jak często konserwować meble skórzane?

Przynajmniej raz do roku (optymalnie dwa razy) w ramach konserwacji mebli skórzanych należy wetrzeć w nie wosk pszczeli i odczekać 2 godziny. Po tym czasie należy wypolerować powierzchnię wełnianą szmatką.

Czego nie lubią meble ze skóry naturalnej?

Meble ze skóry naturalnej źle tolerują suche powietrze i wysokie temperatury. Dlatego zwróćmy uwagę, aby nie były one postawione w pobliżu źródeł ogrzewania a także w bardzo nasłonecznionych miejscach. Nadmiar suchego powietrza oraz wyeksponowanie na działanie ciepła i promieni słonecznych będą wysuszać skórę co może doprowadzić do pogorszenia stanu a nawet do jej pękania. Skóra mebli stanie się wówczas matowa, a także wiotka i podatna na uszkodzenia.

Pomimo, że bardzo lubimy zwierzęta, to meble wykonane ze skóry naturalnej źle znoszą ich obecność.  W szczególności trzeba zwracać uwagę na koty, które lubią drapać i wbijać swoje ostre pazurki w materiał.

Jeżeli posiadasz zwierzęta, które przyzwyczajone są do wskakiwania na meble wypoczynkowe i zastanawiasz się nad meblami ze skóry naturalnej to niestety musimy odradzić ich zakup. Właściwszym będzie wybór tańszej alternatywy jakim są meble wypoczynkowe wykonane z tkaniny tapicerskiej lub eko-skóry.

Sofa Kent

O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że niewłaściwa pielęgnacja mebli skórzanych lub jej brak może spowodować utratę gwarancji! Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego, jeżeli boisz się, że możesz zrobić coś, co pogorszy jej stan – zdaj się na profesjonalistów. Bez problemu w bliskiej okolicy z pewnością znajdziemy firmę zajmującą się czyszczeniem i konserwacją mebli ze skóry naturalnej. Oczywiście – wiąże się z tym koszt, jednak zakup nowej sofy po zaledwie kilku latach użytkowania starej – będzie dużo większym wydatkiem.

 

W podsumowaniu

Jak widać pielęgnacja mebli skórzanych nie jest skomplikowana ani wymagająca. Zaletą posiadania mebli ze skóry naturalnej jest fakt, iż jest ona przyjazna alergikom i nie pochłania zapachów. Trwałość mechaniczna skóry jest bardzo wysoka. W zamian za regularne nawilżanie i czyszczenie meble odwdzięczą nam się pięknym wyglądem a poza tym będą nam dobrze służyły przez wiele długich lat.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

TOP