Często słysząc o stylu nowoczesnym bądź też o nowoczesnych aranżacjach wnętrz pierwsze co mamy na myśli to minimalizm, oziębła paleta barw a także zimne i puste pomieszczenia. Coś zupełnie niepasującego do sypialni, która jest miejscem regeneracji sił po ciężkim dniu, rozważań, rozmyślań i relaksu z ulubioną lekturą. Przecież dla wielu z nas sypialnia jest prawdziwym azylem, przestrzenią, nieważne czy większą, czy mniejszą, w której zapominamy o problemach i troskach szarej codzienności.
Warto jednak wiedzieć, że styl nowoczesny ma bardzo wiele do zaoferowania. Przede wszystkim to maksymalizacja posiadanej przestrzeni, odejście od ciemnych przepełnionych pomieszczeń, zbędnych mebli a także przesadnego i przesyconego wzornictwa.
Nowoczesne meble do sypialni łączą piękno, minimalizm i funkcjonalność. Do głównych elementów wyposażenia tej przestrzeni trzeba wymienić:
Łóżko do sypialni
W każdej sypialni najważniejsze jest łóżko, dobrane rozmiarem do naszych potrzeb i metrażu pokoju. Przy dwóch osobach najlepiej, by było dostępne z dwóch stron, choć czasem, w przypadku małej sypialni, warto zaoszczędzić miejsce i ustawić je np. w narożniku. Kolejnym ważnym jest materac – nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki. Powinien delikatnie uginać się pod ciężarem ciała i wspierać kręgosłup.
W małych, nowoczesnych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się łóżka o jasnej barwie, dzięki czemu sypialnia będzie sprawiała wrażenie większej. Prawidłowo dopasowane i ustawione łóżko zapewni spokojny, komfortowy sen, który pozytywnie wpłynie na naszą aktywność fizyczną i psychiczną w ciągu dnia.
Nowoczesne łóżka są minimalistyczne, najpopularniejsze są te wykonane z drewna lub w całości tapicerowane. Do mniejszych sypialni świetnym rozwiązaniem są łóżka z wbudowanym pojemnikiem, który można wykorzystać jako dodatkowe miejsce na przechowywanie przeróżnych rzeczy: począwszy od pościeli skończywszy na garderobie.
Szafka nocna
Szafka nocna to niezwykle funkcjonalny element wyposażenia każdej sypialni. Jest to miejsce przechowywania wieczornej lektury, to na niej stoi zegar z alarmem, tak potrzebny przy porannym wstawaniu. W chłodne wieczory szafka posłuży nam jako stolik, do postawienia gorącego kubka herbaty czy czekolady. Dla wielu z nas jest ulubionym miejscem na ramkę z fotografią ukochanej osoby.
Szafka nocna powinna być o 15 cm wyższa od poziomu materaca, dzięki czemu łatwiej będzie sięgnąć po położone na niej rzeczy, a w trakcie snu nic z niej nie strącimy. Stolik nocny wcale nie musi być duży – wystarczy, że znajdzie się na nim miejsce na lampkę nocną, budzik i szklankę z wodą.
Szafka nocna nie musi pasować idealnie do pozostałych mebli znajdujących się w sypialni. Ta odróżniająca się nada wnętrzu indywidualny charakter i ożywi aranżację. Osoby, które uwielbiają mieć idealnie dopasowane do siebie meble i dodatki powinny wybrać szafki nocne dostępne w komplecie z łóżkiem, dzięki czemu meble będą ze sobą harmonizowały.
Szafa, komody, szafki,
Kolejna ważna funkcja sypialni to przechowywanie garderoby i nie tylko. W każdej sypialni powinno znaleźć się miejsce dla ubrań, dlatego wybierz idealną szafę do swojego wnętrza.
Szafa do sypialni powinna być spora, dzięki czemu zmieści jak najwięcej ubrań, butów oraz dodatków. Nie może w niej zabraknąć półek oraz wieszaków na takie ubrania jak na przykład płaszcze, sukienki, spodnie, koszule czy bluzki. W małych sypialniach dobrą opcją będą płytsze szafy, które sięgną sufitu. Przy ustawieniu pamiętajmy, aby szafa zawsze stała po stronie krótszej ściany, dzięki czemu sypialnia zachowa przestronność i właściwe proporcje.
Nie bez powodu najczęściej wybieranym do sypialni jest światło o ciepłym zabarwieniu, jest ono przyjemne i nieinwazyjne. Decydując się oświetlenie warto rozważyć dwa źródła: oświetlenie sufitowe, które jednocześnie będzie elementem dekoracyjnym wnętrza oraz boczne lampki np. do czytania czy po prostu stworzenia miłej atmosfery, które mogą stać na stolikach nocnych lub zwisać z sufitu. Popularne są także lampki – kinkiety, mocowane do ściany.
Kolorystyka
W sypialni zazwyczaj stosuje się jasne kolory. Często biele, modne wciąż szarości lub ponadczasowe odcienie błękitu. Tkaniny w tych barwach, np. narzuty, poduszki, dywany, zasłony lub rolety na pewno się sprawdzą. Dla osób energicznych oraz lubiących dynamiczne kolory doskonałym pomysłem będzie wprowadzenie jednego mocnego akcentu kolorystycznego, np. w odcieniu pomarańczy, fioletu lub zieleni, który ożywi wnętrze.
Z jasnej palety barw na uwagę zasługują:
1. Pastelowy błękit, który pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Doskonale współgra z bielą i odcieniami kremowymi
2. Kolor beżowy jest niezwykle uniwersalny i chętnie wybierany. Idealny do mniejszych sypialni. Jako odcień neutralny łatwo komponuje się z innymi barwami akcesoriów
3. Kolor miętowy to nieco odważniejsza opcja dla miłośników pasteli. Jest delikatny, lekko orzeźwiający, sprzyja odpoczynkowi i medytacjom
4. Pudrowy róż w połączeniu z szarym stworzy wyrafinowany charakter w sypialni, natomiast razem z bielą może wprowadzić odrobinę Prowansji do wnętrza
5. Pastelowe szarości będą idealne dla tych którzy cenią sobie to harmonię i klasykę w nowoczesnym wydaniu
Tym odważniejszym, lubiącym zdecydowane kolory z pewnością spodoba się mocno zaakcentowana ściana w jednym z następujących barw:
1. Kolor czerwony jest mocny i wyrazisty, łagodniejszym i bardziej stonowanym jest kolor wina inaczej burgund. Polecamy jako do zaakcentowania jednej ściany
2. Kolor grafitowy, antracytowy świetnie sprawdzi się na wszystkich ścianach a także jako wyróżnik jednej z nich, np. tej za łóżkiem. Bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z kontrastującą bielą, jasną szarością czy pastelową cytryną.
3. Kolor turkusowy zawsze kojarzący nam się z latem i wakacjami nad morzem. Nadaje wnętrzu rześkości, świeżości, pięknie harmonizuje się z czystą bielą i dodatkami w odcieniu soczystej żółci
4. Głęboki fiolet (odcień śliwki) to idealny kolor na akcentującą ścianę, zdecydowany, lecz stonowany. Prawdziwy zastrzyk elegancji. Perfekcyjny do nowoczesnej sypialni
5. Kolor żółty: dynamiczny i pobudzający, tylko dla zdecydowanych i mających konkretna wizje swojej sypialni. Mocny akcent nowoczesnej aranżacji.
Oczywistym jest, iż każdy z nas powinien urządzić sypialnię według swojej wizji. My sami wiemy najlepiej, w jakich kolorach się czujemy dobrze, jaki styl mebli czy też ich układ odpowiada nam najbardziej. Jednak trzymajmy się zasady „im mniej tym lepiej” oraz postawmy na jakość a nie na ilość. Nie zastawiajmy tej przestrzeni, uczyńmy ją miejscem idealnym dla nocnego odpoczynku. Jeśli nasza sypialnia nie jest dużym pomieszczeniem warto powiesić w niej lustra. Lustra odbijają światło, więc sprzyjają rozświetleniu pomieszczenia co jest praktycznym zabiegiem w przypadku małych powierzchni.
Styl nowoczesny to przede wszystkim optymalizacja posiadanej przestrzeni, wyjątkowa funkcjonalność oraz minimalizm, którego każdy z nas powinien opanować podstawy. Dzięki niemu unikniemy chaosu, zagracenia i w konsekwencji zyskamy na przestrzeni, która dzisiaj tak dużo kosztuje.
Na koniec
Decydując się na zakup mebli do sypialni nie bójmy się wprowadzać korzystnych zmian, wszystkie najnowsze rozwiązania, unikalne sposoby konfiguracji, ogólnodostępne wzory aranżacji projektowane i udostępniane są nam po to, aby ułatwić naszą codzienność, wprowadzić wygodę i luksus do własnych czterech kątów.