Meble skórzane zwróć uwagę przed kupnem
meble skórzane do salonu

Podczas zakupu mebli, również tych skórzanych najczęściej kierujemy się ich wyglądem. Jednak pomimo, iż design jest bardzo ważny, warto wiedzieć, że istnieje jeszcze kilka innych, równie istotnych punktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Wśród nich należy wymienić: jakość, wykorzystane do produkcji materiały, design, pochodzenie oraz opinie o producencie.

Faktem jest, iż mebel meblowi nierówny. Tym, co ma największy wpływ na wybór kanapy, narożnika czy całego kompletu wypoczynkowego to czyste wrażenia wizualne. Zdajemy sobie sprawę, że wygląd dla każdego kupującego ma ogromne znaczenie, jednak w przypadku zakupu mebli wypoczynkowych skórzanych nigdy nie powinniśmy kierować się chwilową modą. Trendy przemijają a taki zakup będzie towarzyszył nam przez kilka kolejnych lat.

Decydujmy się raczej na ponadczasowy design, wokół którego zbudujemy własną aranżację. Łatwiej i taniej jest bowiem zmienić kolor ściany, ustawienie i dopełniające akcesoria aniżeli kupić nowe meble wypoczynkowe.

Co jest ważne oprócz wyglądu

Wybierajmy meble, które wykonane są z rzetelnych i dobrych jakościowo surowców. Zwracajmy uwagę czy skóra to rzeczywiście skóra. Bardzo często mamy do czynienia ze słabej jakości skórami, tzn. dwoinami, by-castami lub skórami mielonymi. Technicznie są one skórami naturalnymi, lecz dwoina jest mniej elastyczna od skór pozyskiwanych z wierzchniej warstwy skóry zwierzęcej (ma mniej wiązań kolagenowych) i nie nadaje się na wykończenie miejsc użytkowych. By-cast to znów skóra dwoinowa pokryta warstwą poliuretanową. Skóra mielona natomiast to nic innego jak przemielone odpadki skórzane, które znajdują się w części wewnętrznej, a na zewnątrz pokryta jest poliuretanem.

W tego typu tapicerkach powłoka szybko kruszeje lub ulega uszkodzeniu, jeżeli materiał narażony jest na duże naprężenia.

 

Rodzaje skór używanych do produkcji mebli

Aby lepiej zrozumieć jak ważnym jest rodzaj skóry i związane z nim różne właściwości, poniżej przedstawiamy informację na temat różnych typów skór naturalnych, wykorzystywanych w przemyśle meblarskim, ich zalety i wady. 
Najczęstsze rodzaje skór, które używane są w produkcji mebli skórzanych to:

Skóra gładka typu Madras 

Najczęściej używany rodzaj skóry do produkcji mebli tapicerowanych z satynowym wykończeniem, barwione powierzchniowo. Nie zawsze pochodzenia bydlęcego, barwione przez rozpylanie warstwy farby i lakieru wykończeniowego. Skóry łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Powierzchnia pigmentowanych skór gładkich nie jest tak ciepła i miękka jak anilina, ale łatwiejsza w czyszczeniu i pielęgnacji. Wyższa cena niesie za sobą wzrost jakości. Jeśli chodzi o „oferty specjalne”, zawsze należy zażądać potwierdzenia na piśmie, że oferowany mebel nie jest wykończony dwoiną lub powlekaną dwoiną. Są one bardzo delikatne i mało solidne.

Skóry pull-up 

Inaczej skóry woskowane, w których powierzchnia jest wykończona pigmentem i zabezpieczona specjalnymi tłuszczami lub woskami. Jak najprościej rozpoznać ten typ skóry? Po przerysowaniu na skórze widoczna będzie rysa – skutek „rozdarcia” warstwy wosku, jednak pod wpływem nagrzania woski na powrót zamkną swoją powierzchnię i rysa zniknie. Skóry pull-up wymagają specjalnej opieki – przeznaczonymi do tego preparatami do pielęgnacji. 

Skóry anilinowe

Posiadają otwarte pory w skórze. Dzięki temu powłoka jest ciepła i miła w  dotyku. Skóry anilinowe są tymi najwyższej klasy z pośród wszystkich, jakie są używane do produkcji mebli tapicerowanych i znajdują się w górnym segmencie cenowym. Ich wysoka cena spowodowana jest tym, że tylko najlepsze gatunkowo skóry mogą być użyte do jej wygarbowania. Do cech charakterystycznych tego typu skór należy wrażliwość na promienie słoneczne oraz dodatkowo, ponieważ powierzchnia nie jest zabezpieczona lub posiada niewielką warstwę ochronną skóra anilinowa natychmiast chłonie wilgoć, która powoduje ciemnienie skóry i powstawanie plam. 

Zamsz, nubuk, skóry Buffalo

Są to skóry otwarte, zeszlifowane oraz najbardziej wrażliwe. Plamy i wyblaknięcia są typowymi problemami, natomiast czyszczenie i możliwości farbowania są ograniczone. Zamsz jest piękny i miły w dotyku, ale wrażliwy na słońce i zabrudzenia. Dlatego należy unikać źródeł nasłonecznienia. W razie wątpliwości skłaniać się ku ciemnym kolorom. W razie zabrudzeń oraz plam zwrócić się po poradą do specjalistów. Im czas reakcji jest dłuższy, tym problem jest cięższy do usunięcia. 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mebli skórzanych

 Jak już wcześniej wspominaliśmy w tym artykule oprócz czynników estetycznych istnieje jeszcze kilka innych, równie istotnych punktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Do nich należą:

Rodzaj skóry, z której zostały wykonane meble

Radzimy zadać sprzedawcy klika pytań dotyczących materiału. Np. Czy cała tapicerka jest wykonana ze skóry? Czy do wytworzenia mebla wykorzystane dwoinę (której powinniśmy się wystrzegać)? Ważnym jest, aby opis materiałów użyty do wyprodukowania mebli był dla nas zrozumiały (Leathertex, Napalonleather, są terminami które określają gatunek ekoskór, a nie skóry. Istnieją przypadki, gdzie te informacje są bardzo dobrze ukryte, jak również podane informacje różnią się od tych rzeczywistych.) Należy sprawdzić opis produktu (etykiety, specyfikacje materiałów/skóry), ważnym jest, aby te informacje widniały na dokumencie zakupu. W przeciwnym razie nie ma podstaw do reklamacji, w tym celu zachowajmy dokument zakupu

Pochodzenie mebli skórzanych

Polska jest prawdopodobnie największym producentem mebli w Europie a polskie meble cieszą się bardzo dobra opinią. Oczywiście inne kraje europejskie również produkują meble skórzane dobrej jakości. Meble pochodzące z rynku azjatyckiego są bardzo tanie, zgodnie z tym jakość tych wyrobów jest również wątpliwej jakości. Dlatego zawsze warto zapytać sprzedającego, gdzie wyprodukowany został mebel.

Kolor skóry

Generalnie ciemniejsze odcienie są łatwiejsze w czyszczeniu od skór jasnych. Na jaśniejszych tapicerkach zmiany na powierzchni są łatwiejsze do zauważenia, potrzebują więcej opieki i są bardziej wrażliwe. Problem z przebarwieniami od odzieży, ekoskór jest o wiele bardziej widoczny na jasnych tapicerkach. Dlatego należy być szczególnie ostrożnym przy jasnych powierzchniach.

Zakupy z wystawy w salonach meblowych

Do zakupów mebli z wystawy podchodźmy bardzo ostrożnie, przede wszystkim upewnijmy się co do rodzaju skóry (patrz punkt wyżej). Miejmy na uwadze jak długo dane meble są w ekspozycji, w jakich warunkach są wystawione, chodzi tutaj o nasłonecznienie, ogrzewanie. Warto zwrócić uwagę na poziom zużycia, obejrzyjmy meble bardzo dokładnie, nigdy się nie dowiemy ilu potencjalnych klientów siadało na nich w ciągu dnia.

Zakupy w Internecie

Bądźmy ostrożni kupując przez Internet. Domagajmy się szczegółowych informacji na temat rodzaju skóry użytej do wykonania upragnionego narożnika, ale także rzetelnie zweryfikujmy sprzedawcę. Pod tym względem trzeba uważać na internetowe oferty. W szczególności, jeśli nr telefonu podany na stronie www nie odpowiada. Nie można być pewnym w takim przypadku, czy w razie problemów po zakupie, dystrybutor zawsze będzie osiągalny. Ceny mebli skórzanych w Internecie bywają niskie, lecz koszt dostawy jest bardzo wysoki. Podczas zakupów online, zawsze należy sprawdzić towar przy doręczeniu i jeśli odbiega on od oferty internetowej skorzystać z prawa 14-dniowego zwrotu od zakupu.

Rozszerzona gwarancja

Niektóre salony meblowe oferują do zakupionych mebli skórzanych dodatkowe zabiegi konserwacji za dodatkową opłatą, które wydłużają gwarancję. Jednak, często okazuje się po wnikliwej analizie warunków gwarancji, że wiele typowych uszkodzeń skóry nie jest objętych gwarancją, więc należy dokładnie przemyśleć, na jakie „niebezpieczeństwa” będą narażone meble, a dokładnie skórzana tapicerka. Ważnym jest także aby otrzymać na piśmie potwierdzenie, iż owa dodatkowa impregnacja nie narusza gwarancji producenta mebla.

 

Na koniec

Mamy nadzieje, iż wyżej przedstawione informacje na temat mebli wykonanych ze skór naturalnych spowodują, iż będziemy czuć się pewnie, i nie damy się zwieść super cenom oferowanym w wielu salonach. Wykorzystajmy posiadaną wiedzę, bądźmy świadomi swoich wyborów. Gwarantujemy, iż widząc znajomość zagadnienia sprzedawca okaże właściwy szacunek i rzetelnie przedstawi nam pełną ofertę a co ważniejsze nie będzie próbował nam wcisnąć niechcianego towaru. 

Kiedy już staniemy się posiadaczami pięknych mebli skórzanych pamiętajmy o właściwej pielęgnacji (więcej na ten temat znajduje się w poprzednim artykule) – systematyczna pielęgnacja to jedyna gwarancja na ich długoletnie użytkowanie.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

TOP