Jak Pielęgnować i Impregnować Meble Drewniane
Jak Pielęgnować i Impregnować Meble Drewniane

Meble drewniane to ponadczasowa propozycją do różnego rodzaju wnętrz. Cieszą się one niesłabnącą popularnością, dzięki temu że są niepowtarzalne a przy tym bardzo trwałe i solidne. Ponadto tworzą one we wnętrzu klimat przytulności i ciepła. Jednak przy zakupie mebli drewnianych pojawia także dylemat jak odpowiednio o nie dbać i pielęgnować na co dzień .

Dlatego też przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące prawidłowej pielęgnacji i impregnacji drewnianych mebli. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem!

Meble drewniane sypialnia aranżacja DENVER

Jak Pielęgnować i Impregnować Meble Drewniane – prosty sposób

Najprostszy, a zarazem najpopularniejszy sposób czyszczenia drewnianych mebli stanowi użycie miękkiej delikatnie zwilżonej wodą szmatki. Delikatne mycie pomoże w zlikwidowaniu większości zabrudzeń. Gdy zaś na meblach pojawią się cięższe zabrudzenia należy użyć wtedy specjalnych środków przeznaczonych do pielęgnacji mebli drewnianych.

Specjalne oleje do pielęgnacji oraz impregnacji drewnianych mebli

Impregnacja mebli drewnianych specjalnie przeznaczonymi do tego olejami jest doskonałą metodą dbania o ich długą żywotność i piękny wygląd.

Warto mieć na uwadze, że oleje i woski pokrywające powierzchnię mebli są produktami ekologicznymi uzyskiwanymi na bazie naturalnych składników. Wchodzą one w w interakcje z drewnem zabezpieczając je przed rożnego rodzaju uszkodzeniami.

 

Wskutek codziennego użytkowania mebli mogą jednak na ich powierzchni po jakimś czasie pojawić się matowe miejsca, przebarwienia, wytarte brzegi, plamy czy też lekkie zarysowania. Dlatego tak ważna jest ich impregnacja aby ochronić je i zachować ich doskonały wygląd.

Olejowanie mebli stanowi najbardziej tradycyjny, a jednocześnie bardzo prosty sposób na zabezpieczenie i uszlachetnienie powierzchni drewna. Olej tworzy ochronną powłokę a ponadto podkreśla wybarwienie i usłojenie drewna. Wnika on głęboko w drewno, dzięki czemu zapobiega jego niszczeniu. Zaolejowaną powierzchnię kupionych mebli należy po jakimś czasie ponownie zaimpregnować nową, bardzo cienką warstwą oleju, tak aby zregenerować powłokę ochronną i nadać na nowo blask i zachwycający wygląd taki jak w dniu zakupu.

 

Należy mieć jednak na uwadze, że olej nie jest w stanie usunąć kurzu i brudu, może go jedynie zakonserwować, wcierając jeszcze bardziej nieczystości w drewno i tym samym dając zły efekt wizualny. Przed olejowaniem należy więc dokładnie oczyścić powierzchnię drewnianych mebli i zadbać o to by była ona w pełni sucha.

Regał drewniany na książki aranżacja SETO

Najważniejsze reguły dbania o meble drewniane:

  1. Do pielęgnacji drewnianych mebli należ używać się tylko zwilżonej miękkiej bawełnianej szmatki pozbawionej długich i szorstkich włókien lub specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Nie używaj do czyszczenia mebli płynu do naczyń, płynu do mycia szyb czy różnych podobnych syntetycznych detergentów, gdyż zmywają one powłokę ochronną mebli, zmniejszając w ten sposób ich trwałość.
  2. Należy jak najszybciej wycierać z powierzchni mebli wszelkie rozlane płyny, unikając przy tym rozcierania cieczy na powierzchni.
  3. Przy czyszczeniu mebli dębowych należy unikać wilgoci (regularne czyszczenie wodą może doprowadzić do uszkodzenia struktury drewna).
  4. Meble drewniane powinno się wycierać zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.
  5. Chroń meble przed gorącymi przedmiotami, ponieważ mogą spowodować odbarwienie powierzchni. Gorące talerze, kubki, garnki itd. należy kłaść zawsze na podkładkach.
  6. Nie powinno się stawiać mebli drewnianych mebli w pobliżu lub w bezpośrednim kontakcie ze źródłami ciepła i bezpośrednio w świetle słonecznym.
Meble fornirowane salon aranżacja

Jak w prawidłowy sposób impregnować drewniane meble?

Proces konserwacji powierzchni drewna olejem jest bardzo prosty i bez żadnego problemu można przeprowadzić go samodzielnie bez specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, czy też profesjonalnego specjalistycznego sprzętu.

  1. Impregnację należy zacząć dokładnego oczyszczenia powierzchni drewna. Przy użyciu lekko zwilżonej, miękkiej ściereczki usunąć należy wszelki pył oraz zanieczyszczenia. Gdy drewniana powierzchnia całkowicie wyschnie, można wtedy rozpocząć proces olejowania.
  2. Olej nakłada się pędzlem lub też miękką czystą ściereczką. Preparat nakładać należy wzdłuż usłojenia. Po nałożeniu warstwy oleju trzeba odczekać ok.  godzinę tak aby by preparat wniknął w głęboką strukturę desek.
  3. Następnie papierowym ręcznikiem trzeba odsączyć nadmiar oleju, pozostałego na powierzchni.
  4. Po ponownym odczekaniu godziny, można nałożyć kolejną warstwę preparatu. Czynność tą powtarzać należy do uzyskania pożądanego efektu. W przypadku drewnianych mebli do sypialni czy salonu zaleca się maksymalnie zastosowanie 2-3 warstw oleju.

Proces ten warto powtarzać ok. 2-3 razy w roku, a jego częstotliwość dobierać do stopnia użytkowania danego mebla na co dzień.

Przy olejowaniu drewna należy nie tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu samej powierzchni drewna ale również przeprowadzenie tego zabiegu w odpowiednich warunkach.

Przy stosowaniu naturalnego środka jakim jest olej o niestabilnej konsystencji należy zwrócić uwagę na panującą temperaturę powietrza. Jest to niezwykle ważne gdyż może on zmieniać swoją gęstość, a przez tez swoje właściwości przy nakładaniu go w za niskiej lub za wysokiej temperaturze powietrza. Optymalna jest temperatura w granicach między ok. 10 a 30 stopniami Celsjusza. Przy niższej temperaturze olej może zbyt zgęstnieć i trudno się rozprowadzać, natomiast przy zbyt wysokiej może zbyt szybko przesychać, tworząc przy tym trudne w usunięciu oraz nieestetycznie wyglądające błyszczące plamy.

Drewniana komoda szuflady szafki blat

Jak długo schnie olej do drewna?

Olejowanie drewna wymaga cierpliwości, gdyż średni całkowitego schnięcia oleju wynosi ok. 10 godzin. Oczywiście czas schnięcia olejowanej powierzchni zależny jest od wielu różnych czynników – są nimi np. temperatura oraz wilgotność powietrza. Drewno wysycha najszybciej przy temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza oraz wilgotności na poziomie ok. 45-55%.

 

Jeżeli jest chłodniej lub bardziej wilgotno, czas ten ulega wydłużeniu. Oczekiwanie na suchą powłokę po olejowaniu w dużym stopniu uzależnione jest od gatunku olejowanego drewna. Dłużej schnąć będą twarde gatunki drewna, które bogate są w substancje oleiste czy też drewno żywiczne, ale miękkie takie jak np. sosna, świerk czy jodła. Zaleca się również odczekania doby przed ponownym użytkowaniem mebla, aby zapobiec powstaniu odbarwień.

Zestaw drewnianych mebli do pokoju dziennego Toledo

Zalety oleju do impregnacji mebli drewnianych:

  • Preparaty olejowe wnikają w strukturę drewna, chroniąc je w ten sposób przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a ponadto sprawia że jest ono odpowiednio nawilżone – nie rozsycha i nie pęka.
  • W przeciwieństwie do farb i lakierów, oleje nie tworzą na powierzchni drewna szczelnej warstwy, dzięki czemu drewno może swobodne odparowywać wilgoć zapewniając w ten sposób prawidłową cyrkulację powietrza.
  • Oleje pozwalają wyeksponować naturalne piękno drewna –  efektowny rysunek słojów, wybarwienie i strukturę tworząc także przyjemne w dotyku wykończenie.
  • Stosowanie olejów pozwala na prowadzenie miejscowych napraw oraz renowacji.
  • Nakładanie preparatu jest stosunkowo szybkie oraz łatwe.
  • Po zaolejowaniu wystarczy już tylko raz na jakiś czas przecierać drewno szmatką lekko nasączoną w oleju.
  • Powierzchnie zabezpieczane przy użyciu olejów są mniej śliskie niż te lakierowane.
  • Taki sposób zabezpieczenia drewna jest stosunkowo niedrogi.
  • Oleje są skomponowane z naturalnych składników, zatem metoda ta jest w pełni ekologiczna oraz bezpieczna dla zdrowia, także dla dzieci czy osób z alergią.
Drewniany jasny komplet mebli do salonu MASERI

Jakim olejem zabezpieczać drewno?

Meble z litego drewna absolutnie nie powinno przecierać się olejem spożywczym, stosować należy tylko i wyłącznie specjalny olej przeznaczony do drewna. Należy pamiętać też, że olej do parkietów czy też mebli ogrodowych nie jest odpowiedni się do impregnacji domowych mebli.  W ofercie naszego sklepu dostępny jest specjalny rekomendowany zestaw preparatów do pielęgnacji  i konserwacji mebli drewnianych, który w bezpieczny sposób pozwoli zadbać o ich piękny wygląd. Nie należy jednak stosować olejów z zestawu jeden po drugim, bez zachowania określonego czasu schnięcia.

Olej do mebli dębowych Pflegeset

Działalnie oleju do drewna

Drewno wchłania olej, nadając mu jednocześnie piękne wybarwienie, nawilżenie i naturalny efekt wykończenia. Olej wnikając głęboko w strukturę drewna, odpowiednio zabezpiecza je od środka, ale i od zewnątrz.  Część oleju wchłaniana jest przez drewno, a pozostała cześć zabezpieczany drewno na wierzchu przed rożnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi czy np. wchłaniane rozlanej na powierzchni mebla wody.

Lakierowana szafka drewniana

Różne kolory olejów do drewna

W naszej ofercie dostępne są specjalne barwione oleje dopasowane do kolorów wybarwień drewna występujących w poszczególnych kolekcjach. Wśród nich znajduje się olej w kolorze naturalnym, bianco, palonym oraz bursztynowym. W preparatach tych prócz oleju znajdują się naturalne pigmenty barwiące. Pod ich wpływem powierzchnia drewna przyjmuje określony kolor, zachowując przy tym wyrazisty niepowtarzalny rysunek słojów. Występują również preparaty bezbarwne stworzone  z jednego rodzaju oleju roślinnego lub mieszanki kilku rodzajów. Należy mieć jednak na uwadze, że pomimo braku barwiących pigmentów, oleje do drewna mogą lekko zmienić kolor materiału. Zabezpieczona olejem powierzchnia pod jego wpływem zyska głębszy i bardziej wyrazisty odcień.

Odcienie drewna

Dbając o odpowiednie sposoby pielęgnacji oraz konserwacji mebli drewnianych zagwarantujesz sobie ich długie użytkowanie.

1 Komentarz

  1. […] Pielęgnacja krzeseł dębowych nie wymaga dużo pracy, ale istnieje kilka kluczowych zasad, które pomogą zachować ich piękno na długo. Regularne czyszczenie suchą lub lekko wilgotną ściereczką pomoże usunąć kurz i brud. Ważne jest również, aby unikać silnych środków chemicznych, które mogłyby uszkodzić drewno. Dla dodatkowej ochrony, dąb można od czasu do czasu zabezpieczyć specjalnym olejem do drewna lub woskiem, co pomoże zachować jego kolor i strukturę. […]

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

TOP